ФЕНОМЕН РЕГІОНАЛЬНИХ ПАРТІЙ ІЗ УСЕУКРАЇНСЬКИМ СТАТУСОМ НА МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ 2020 року

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.36030/2310-2837-2(101)-2021-102-109

Анотація

У статті аналізується феномен регіональних партій із усеукраїнським статусом на місцевих виборах 2020 р. Зазначено, що позачергові та нетипові для України парламентські вибори у 2014 р. стали безпосереднім наслідком трансформації свідомості під час Революції гідності.
Зауважено, що навіть з огляду на на пандемію коронавірусної хвороби, очікувану глобальну економічну кризу та інші суспільні проблеми в Україні відбулись місцеві вибори, і вони є визначальними для майбутнього політичного життя в Україні з огляду на кілька обставин: це перші місцеві вибори після завершення реформи децентралізації (на новій територіальній основі); виборці, за Виборчичм кодексом, могли проголосувати насамперед за партію і обирали її кандидата; відбулась трансформація виборчих технологій через пандемію коронавірусу; низька явка для місцевих виборів стала традиційним фактом, що спонукує партії до максимальної мотивації і активізації свого електорального поля; деякі політичні партії, втрачаючи електоральну підтримку в більшості регіонів, перетвоюються теж у регіональні проєкти.
Вказано, що місцеві вибори 2020 р. змінили розклад політичних гравців. І хоча місцеві еліти у багатьох регіонах зробили ставку на непарламентські партії – це початок локальної політичної децентралізації. Більшість виборців зробили свій вибір на користь конкретної політичної сили, пов’язуючи з нею надію на вихід із кризи як на національному, так і на місцевому чи навіть особистому рівнях.
Досліджено, що феномен успіху регіональних партій із усеукраїнським статусом на місцевих виборах 2020 р.
у багатьох регіонах пов’язаний зі зростанням довіри до регіональних еліт, що часто демонструють свою незалежність від парламентських партій та здійснюють автономну регіональну політику, що може мати негативні наслідки за умови посилення сепаратистських відцентрових настроїв та політичної активізації національних меншин. Українська держава має розуміти ці загрози, а правові механізми мають унеможливлювати створення регіональних політичних проєктів. Парламенту необхідно унормувати участь політичних партій у місцевих та парламентських виборах для уникнення регіоналізму.
Ключові слова: регіональна партія; сепаратизм; місцеві вибори; національні меншини; обласна рада; регіон; регіональний лідер; громада.

Біографія автора

Петро Ворона, Національний фонд досліджень України

доктор наук з державного управління, професор, начальник управління грантового забезпечення

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-06-15

Номер

Розділ

Статті