КІБЕРГІГІЄНА ЯК СКЛАДОВА ФОРМУВАННЯ ЦИФРОВОЇ ДЕРЖАВИ

Автор(и)

  • Олександр Скибун Адміністрація Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Ukraine http://orcid.org/0000-0001-6084-5222

DOI:

https://doi.org/10.36030/2310-2837-2(101)-2021-39-46

Анотація

У статті розглянуто роль кібергігієни як важливої складової у формуванні цифрової держави. Акцентовано увагу на тому, що реалізація програм та проєктів з інформатизації в рамках «Цифрової держави» та «Цифрової влади» створює запит на розвиток і вдосконалення цифрових компетентностей та навичок як у фахівців та спеціалістів, так і серед широких верств населення, адже цифровізація все далі проникає в усі сфери су­спільства та суспільні відносини. Зазначено, що масова цифровізація широких верств населення породжує сплеск кіберзагроз, кіберінцидентів та кіберзлочинів, а це, у свою чергу, – запит на вироблення та дотримання певних умовностей та рекомендацій щодо зниження впливу кіберзагроз на подальшу цифровізацію, які повинні виконуватися практично підсвідомо (на рівні звичок). Вказане явище отримало назву – кібергігієна. Розглянуто рекомендації щодо дотримання кібергігієни, які необхідно поширювати (впроваджувати) на державному рівні через відповідні механізми, інструменти та методики поширення кібергієни серед широких верств населення. Розглянуто доцільність створення фізичних «центрів кібердопомоги з надання безкоштовної допомоги населенню» та їх розміщенням у місцях «підвищення рівня діджиталізації», а саме: центрах надання адміністративних послуг, об’єднаних територіальних громадах, школах, бібліотеках. Наголошено на необхідності формування під час здобуття молодим поколінням освіти (дошкільної, середньої та вищої) кібергігієни.
Ключові слова: кібербезпека; кіберзагрози; кіберінциденти; цифровізація; інформатизація; віртуальний прос­тір; «цифрова держава»; «цифрове суспільство»; кібергігієна.

Біографія автора

Олександр Скибун, Адміністрація Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації

кандидат наук з державного управління

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-06-15

Номер

Розділ

Статті