ДЕРЖАВНІ МЕХАНІЗМИ ПОДОЛАННЯ ЦИФРОВОЇ НЕРІВНОСТІ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОСТУПУ ГРОМАДЯН ДО УПРАВЛІНСЬКИХ ПОСЛУГ

Автор(и)

  • Аліна Медведь Національна академія державного управління при Президентові України, Ukraine http://orcid.org/0000-0002-4022-838X

DOI:

https://doi.org/10.36030/2310-2837-1(100)-2021-60-68

Анотація

Актуальність дослідження зумовлена необхідністю подолання наявної цифрової нерівності серед різних верств населення України для ефективного впровадження цифрових державних послуг та їх популяризації.
Метою статті є дослідження причин виникнення цифрової нерівності в Україні та аналіз державних проєктів, спрямованих на їх подолання, для підвищення попиту користування цифровими державними послугами.
Розглянуто такі причини виникнення цифрової нерівності, як нерівномірність покриття фіксованим та мобільним широкосмуговим доступом, висока вартість обладнання й обслуговування мережі «Інтернет» у віддаленій місцевості, прогалини у цифровій освіті громадян, нечітке розуміння потреби в засвоєнні базових цифрових навичок та подальшій самоосвіті впродовж життя. Проаналізовані державні проєкти, спрямовані на розширення покриття широкосмуговим доступом шляхом підключення закладів соціальної інфраструктури (дитячі садочки, школи, лікарні, бібліотеки, клуби тощо), використання вже наявних мереж для прокладання оптиволоконного кабелю та навчання громадян цифровим навичкам через Єдиний державний портал «Дія. Цифрова освіта».
У результаті аналізу впроваджених проєктів було запропоновано додатково передбачити окремий курс відеороликів у вигляді соціальної реклами для демонстрації на телебаченні, щоб охопити аудиторію, яка не має наміру освоювати цифрові навички онлайн через портал та відвідувати стаціонарні хаби з цифрового навчання на території своєї громади. Зробити всі курси більш інклюзивними для людей з вадами слуху шляхом додавання до відеоуроків субтитрів, сурдоперекладу та інфографіків. Окремо було запропоновано на законодавчому рівні посилити відповідальність за крадіжку або пошкодження термінального обладнання, для запобігання вандалізму, спрямованого проти розповсюдження якісного покриття (широкосмугового доступу) ШСД.
Ключові слова: публічне управління; цифрові технології; цифровий розрив; цифрова нерівність; широкосмуговий доступ (ШСД); цифрова освіта; державні проєкти.

Біографія автора

Аліна Медведь, Національна академія державного управління при Президентові України

Aспірантка кафедри інформаційної політики та цифрових технологій

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-03-01

Номер

Розділ

Статті