КІБЕРБЕЗПЕКА СИСТЕМ ЕЛЕКТРОННИХ КОМУНІКАЦІЙ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • Олександр Скибун Адміністрація Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Ukraine http://orcid.org/0000-0001-6084-5222

DOI:

https://doi.org/10.36030/2310-2837-1(100)-2021-30-39

Анотація

У статті розглянуто необхідність посилення заходів з кібербезпеки систем електронних комунікацій та інформаційно‑аналітичних систем державного сектору (далі – СЕК та ІАС ДС), розвиток яких відбувається в рамках реалізації програм та проєктів «Цифрова держава», «Країна в смартфоні». За приклад взяті мережі та системи електронних комунікацій та інформаційно-аналітичні системи Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України, служб екстреного виклику (101, 102, 103, 112), Порталу Дія тощо. Відзначено, що серйозним поштовхом для прискорення процесів цифровізації, інформатизації та віртуалізації державно-управлінських функцій і взаємовідносин між громадянином та державою (перехід від режиму офлайн-комунікації громадян з державою та бізнесом до режиму онлайн) стали карантинні заходи через поширення пандемії коронавірусу SARS-CoV-2. Значне збільшення кількості СЕК та ІАС ДС, а також споживачів послуг, які надаються цими системами, стало передумовою підвищення рівня кіберзагроз, оскільки зросла кількість акторів та аудиторія системи інформаційної безпеки. Констатовано, що людський фактор (а саме рівень цифрової та кібернетичної компетентностей) впливає як на самі кіберзаходи, так і на участь у кіберінцидентах. Запропоновано для посилення ефективності здійснення кіберзахисту своєчасно та в пов­ному обсязі реалізовувати всі завдання в рамках «Цифрової держави», «Країні в смартфоні», Цифрової адженди та стратегії «Україна 2030Е – Країна з розвинутою цифровою економікою». Обґрунтовано необхідність побудови й забезпечення функціонування загальнодержавної системи інформаційної безпеки України.
Ключові слова: кібербезпека; кіберзагрози; системи електронних комунікацій; інформаційно-аналітичні системи; цифровізація; інформатизація; стійкість та сталість функціонування комунікаційних мереж; інформаційна безпека.

Біографія автора

Олександр Скибун, Адміністрація Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації

Кандидат наук з державного управління

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-03-01

Номер

Розділ

Статті